על טקסים ואומנות

(תרגום זריז מתוך Book of Ancient Art and Ritual- Jane Ellen Harrison)

"בבסיס האומנות, הכוח המניע שלה, לא נמצא הרצון לחקות את הטבע או אפילו לשפר אותו, אלא צורך שחולקים האומנות והטקס, הצורך להגיד, לבטא רגש חזק או רצון, ביצירה או עשייה של האובייקט או המעשה הרצוי. השורש המשותף של האומנות והטקס של אוזיריס, למשל, הוא התשוקה שהטבע שמת ישוב לתחייה.  הגורם הרגשי בלתי נפרד בין האומנות לטקס. שניהם מתחילים בלהעתיק משהו- אבל המטרה היא לא יצירת העתק. רק כהרגש מת ונשכח, ההעתק נשאר עומד, חיקוי ותו לא.  השקיעה הזאת, שבסופה נותר רק חיקוי של הרגש המקורי, היא זו שגורמת לנו לחשוב היום על טקסים כמשהו רשמי ומשמים למדי. למרות שהפסיקו להאמין בטקס, עדיין מקיימים אותו. אפילו אחרי שכל הרגש ששייך למעשה כבר נשכח מזמן."

העליתי את הפסקה הזאת כי יש בה הרבה אמת מבחינתי. כי טקסים שנעשים רק 'כי צריך לעשות את הטקס' הם חיקוי של משהו שהיה בו פעם פלא והוד. וזה לא משנה אם הטקס הזה הוא תקיעת שופר, או קריאה ליסודות, או טיהור מזבח. השורש של הטקס הוא הרגש, התשוקה. זה האש האמיתית שאני שמה על המזבח- השאר זה תפאורה וסמלים שנתנים לי עם מה להתעסק כדי שהמוח האנליטי יהיה עסוק.

ידע כתוב (ספרים, אינטרנט, חרסי אוגרית) אוצר בתוכו ידע, ואוצר בתוכו חוכמה, אבל הוא לא אוצר בתוכו רגש. את זה אנחנו צריכים להביא. אפשר לחשוב על ידע ורגש כמו עצים ואש למדורה- בלי עצים טובים המדורה לא תבער הרבה, אבל בלי אש היא פשוט לא תידלק.

——————–

נ.ב: אנחנו מתקרבים לתקופת הגשמים, ושלל חגים כנעניים. שתהיה לנו שנת גשמים מבורכת ושישכון שלום בבתינו.

מחשבה אחת על “על טקסים ואומנות

השאירו תגובתכם

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s