בעל- חיוניות (סדרת ערכי-אלהות)

רשומה זו היא חלק מסדרה שהתחילה כאן.
מילה על 'חיוניות'- הכוונה היא לVitality, Zest.
____________________________________
אח, יא בעל. זבול (נסיך) בעל ארץ. רוכב-סערות, מחיה את האדמה בגשמיו. מזל שהתחלתי את הסדרה הזאת עם הגשם, האות שבעל שב לארץ מארצות המתים.
בעל הוא מגן האנושות בפני הכאוס, נלחם בים ובמפלצותיו. לידיו שתי חרבות- יגרש ואמרר, אותן יצר עבורו האל האמן כושר-וחסיס.
בעל הוא אימפולסיבי ומלא מרץ, פראי וחי כל כך. מכירים את התחושה הזאת שיש סערת ברקים בחוץ ואתם מרגישים שאתם רוצים לצאת לרוץ בגשם? בשבילי זה בעל.
ובמיוחד כאן בכנען, בעל זה חיים.

חיים, חיוניות. היכולת להתלהב, לחוש מלאי אנרגיה.

במיוחד בהקשר הזה, אני אוהבת את הפנים של בעל-מרקוד (Baal-Marqod)- בעל מקומי, פיניקי, שעבדו קרוב לביירות. בעל מרקוד הוא אל של חדוות החיים והאקסטזה שבריקוד, וגם אל של ריפוי. הפולחן שלו כלל ריקודים אקסטטיים, ובמקדש שלו זרם פלג מים. (מעניין לציין בהקשר הזה שיש חוקרים שמשייכים את פולחן בעל מרקוד לפולחן שנערך בכרמל, שמתואר כטקס של ריקוד- 'ויפסחו על המזבח אשר עשו' )

חיוניות, כמו בעל, מתפרצת ושוכחת. היא באה במחזורים של התלהבות ומנוחה, של עשיה ושל צבירת כוח- חורף וקיץ. המעבר מהקיץ השחון אל החורף הגשום דורש התערבות של כוח נוסף- בעלילות בעל וענת זו ענת שהורגת את מות, ואני רואה בה בהקשר הזה את הערך של אומץ. אבל זה נושא לפעם אחרת.

עבודה עם החיוניות של בעל:
פנו לכיוון צפון. ארמונו של בעל יושב בהר-צפון. אם חורף, עדיף לתזמן יום של גשם. אם אין גשם, מצאתי שריח הדרים גם עושה לי הרגשה של חורף וחיים  (שמן נרולי, או למונגראס, או 'מי זהר' שמוכרים בחנויות תבלינים). לחילופין, מכיוון שארמונו של בעל עשוי מעץ ארז, אפשר להדליק קטורת מתאימה (Cedar).
מזגו מים לתוך גביע, והזו אותם עליכם ועל סביבתכם. חושו את הכוח המחיה והמזין של המים, ושל הגשם שהביא אותם. הדליקו מוזיקה (עדיף בלי מילים, Lord of the Dance זה סמלי בגלל השם בעל-מרקוד, למרות שזאת מוזיקה אירית) ותתחילו לנוע. עצמו עיניים. פשוט. רקדו. הרגישו את החיים בגוף שלכם. שתו מים בכבוד ובשמחה- אתם שותים את החיים שמרווים את האדמה ואותכם. הודו לגוף שלכם שרוקד, הודו לחיים שבגוף שלכם, הודו למיים שמרווים אתכם, הודו לבעל.

 

מידע נוסף על בעל באתר המצויין 'הקדירה של כרמית': http://www.witchcraft.co.il/?p=63
דיסקליימר קטן- מכיון שלוחות אוגרית נמצאו בחלקים שונים, אין הסכמה מוחלטת לגבי איזה לוח הגיע קודם, ולכן החלקים בעלילות בעל לפעמים מסופרים בסדר שונה בין מחבר מחבר.

מחשבה אחת על “בעל- חיוניות (סדרת ערכי-אלהות)

  1. פינגבק: מדיטציה וקווסט | כנען זה כאן

השאירו תגובתכם

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s