על אלים ופרקטלים, והאלהות בתוכך

אני משתדלת לעיתים לפתוח את בוקר שבת עם קטורת ומדיטציה.

והבוקר חשבתי על זה שהאלים הם כמו פרקטלים
(עוברת לאנגלית אחרת לוורדפרס יש בעיה לכתוב שמות באנגלית באמצע משפט)
(Credit here is also due to Nassim Haramein, with a magnificent theory of fractals and divinity).
Credit is also due to the Hindu mythology, which has been stating something about a fractal universe for thousands of years.

מבנה פרקטלי הוא מבנה בסיסי בטבע. פירוט באדיבות וויקיפדיה:

פְרַקטָל הוא צורה גאומטרית שמורכבת מעותקים מוקטנים של עצמה בכל רמת פירוט שנסתכל בה. לא חשוב כמה נתבונן אל תוך חלקיו של הפרקטל, תמיד נמצא בו חלקים הדומים לצורתו המקורית, כך שפרט קטן בצורה, דומה לצורת המקור כולה. לפרקטלים תכונות מתמטיות לא שגרתיות: הממדים שלהם אינם בהכרח שלמים, ההיקף של פרקטל בעל שטח סופי יכול להיות אינסופי, ועוד. ניתן למצוא מבנים דמויי פרקטלים רבים בטבע כגון במבנה עורקיו של עלה, כרובית, כלי הדם בגוף, צורת קו חוף, צורת כפור או פתית שלג, בכולם ניתן לרדת לפרטים הקטנים ולהרגיש כאילו אנו מתבוננים עדיין בתמונה השלמה.

לכל פרקטל יש תכונות שמגדירות את החוקיות שלו (בפשטות- איך עוברים מצורה אחת לצורה הבאה). ועם החוקיות הזאת אפשר לעלות למעלה למבנים עצומים או לרדת למטה למבנים שהולכים ונהיים קטנים יותר, תיאורטית עד אינסוף או עד שמגיעים למימד שבו אין אפשרות להרחיב את הפרקטל (נניח שהחוקיות היא לפצל קו אחד לשני קווים בזווית זה לזה- אז אם הגענו למישור שיש בו מימד אחד ולא שני מימדים אי אפשר לפצל את הקו יותר)
אם נתייחס לאלים בתור בעלי תכונות מסויימת, נניח 'חיים', או 'מאבק', אפשר להשליך את התכונה הזאת כלפי מעלה (מאבק בין בעל למות, או מעשה החיים של יצירת העולם) וכלפי מטה (מאבק הישרדותי של גנים, או מעשה החיים של יצירת תא חדש). ובכל הרצף הזה יש איפושהו נקודה שבה אנחנו נמצאים. לא כי אנחנו כאלה משהו יוצא דופן מבחינת הטבע, אלא דווקא בגלל שאנחנו חלק מהטבע. ובנקודה הזאת אנחנו מתמודדים עם המציאות שלנו, וקולטים את האלהות בתפיסה שלנו ובצורות שאנחנו רואים, אבל היא משהו מורכב יותר כלפי מעלה וכלפי מטה, ויש משהו יפהפה בזה שאנחנו מסוגלים לתפוס ולחוות את הפלא הזה ברמה כלשהי שלו.

2 מחשבות על “על אלים ופרקטלים, והאלהות בתוכך

  1. לגבי, ההבדל העיקרי בין פרקטלים לאלים הוא בכך, שהפרקטלים הם מציאות פיזית גמורה, והאלים אינם אלא סמלים רוחניים שאפשר לפרש אותם בדרכים שונות ומשונות. לדעתי אין שום קשר ואי אפשר לקשור קשר כלשהו בין פרקטלים לאלים.

השאירו תגובתכם

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s