מבנה טקס לא כנעני במיוחד

התלבטתי אם להעלות את זה לכאן. מבנה הטקס בעיקר מושפע מריקליימינג וויקה, ובינו לבין פולחן טקסי כנעני כל קשר מקרי בהחלט. אבל המרחב האינטרנטי הזה הפך להיות המקום בו אני חולקת חוויות טקסיות, ושאלו אותי אנשים מה זה טקס ואיך אוכלים אותו, ואיך מתכננים אותו, והייתי שמחה שיהיה לי מקום לשלוח אותם אליו בו יהיה את המידע הזה, ולכן; הא לכם מבנה טקס כפי שקיבלתיו ממורותי האקלקטיות למדי.

מבנה טקס

מבנה הטקס הזה דומה למסורות של וויקה וריקליימינג, כי זה מה שאני מכירה ומה שנפוץ בקהילה הפגאנית הישראלית. יש ספרים מפורטים בנושא, אבל כתבתי את המסמך הזה בשביל היכרות עם התחום של טקסים.

למה טקס?

יש בנו חלק שמחובר לכוחות גדולים יותר מאיתנו. אפשר לקרוא לזה תת מודע, או אני עליון, או אני פראי- זה החלק שדרכו אנחנו מתחברים אל האלהות, או אל התת-מודע הקולקטיבי, וזה החלק דרכו אנחנו משפיעים על הרבדים הנוספים של המציאות.

 בניגוד ל'אני המודע' שלנו, שטוב בתלכנן ולעבוד עם מילים, ה'אני הפראי' שלנו עובד טוב עם סמלים. וטקס זה מסגרת שבה אנחנו משתמשים בסמלים שונים כדי לאפשר לחלק הזה לפעול.

השעיית הספק

ייתכן שיהיו חלקים בטקס שתרגישו בהם מוזר. דברים שאתם אמורים לדמיין ומרגישים בלתי אפשרי או לא הגיוני. זה בסדר וזה נורמלי. החלק החושב והמודע שלנו לא ממש מבין סמלים, ולא ממש מבין מה אתם רוצים ממנו, אז הוא מתנגד ואומר 'זה לא הגיוני'. תנשמו עמוק. תנו לעצמכם לחוות את החוויה הזאת, ובקשו מהספקות שלכם לזוז הצידה למשך שעה, או יום, או שבוע. כשתתרגלו למסגרת טקסית, תרגישו יותר בנוח לדמיין דברים, והחלק המודע שלכם יאפשר לכם יותר מרחב פעולה.

מה עושים בטקס?

לטקס יש מסגרת (פירוט בהמשך) שהמטרה שלה היא להביא אותנו למצב של 'עבודה טקסית', מצב שבו אנחנו מחוברים לכוחות שפועלים בעולם ועובדים משם, ואת 'לב הטקס', שזה העבודה שבאנו לעשות. ל'לב הטקס' יכולות להיות מטרות שונות- למשל קשר עם האלה, לחגוג את גלגל השנה, או השפעה על המציאות. אם אנחנו רוצים להשפיע על המציאות, לב הטקס יערב בדרך כלל תהליך כלשהו שבו נעלה אנרגיה או נרכז אנרגיה- כמו שמכוונים שמש עם זכוכית מגדלת עד שהיא מסוגלת לחרוך קש, ככה אנחנו מכוונים את האנרגיה שלנו (ושל הכוחות שפועלים בעולם סביבנו) כדי שתשפיע על המציאות בכיוון של הרצון שלנו.

שני דברים לגבי מימוש רצון: קודם כל, יש להגדיר את הרצון בו נתמקד בטקס *לפני* הטקס. זה חלק הכנה חשוב מאוד שיאפשר לנו להתמקד במהלך הטקס בצורה הטובה ביותר. נסחו אותו בצורה חיובית ("אני אצליח בטיפוס על ההר", ולא "אני לא אפול מההר")
דבר שני: במסורת הוויקאנית ומסורות נוספות, אסור לבצע טקס אם המטרה שלו היא לפעול על אדם אחר בניגוד לרצונו. כך גם אני נוהגת, מתוך כבוד לרצונם של אנשים אחרים בעולם.

מסגרת טקסית

מסגרת זו מתרחשת אחרי שביררנו את הרצון שלנו לטקס, ודאגנו שיהיה לנו מקום וזמן עם כמה שפחות הסחות דעת (וכיבינו טלפונים ומכשירים אלקטרוניים).

 • טיהור.
  המטרה של טיהור היא לנקות אנרגיות שלא מתאימות לנו בטקס הזה (היום שהיה לנו בעבודה, מה ששמענו בחדשות, לחץ שחווינו), ולהתחיל את המעבר מה'יומיום' ל'טקסי'.
  יש כל מיני דרכים לעשות את זה. אחת הקלות היא לקחת כוס מים עם מעט מלח, ולדמיין את כל היומיום והדאגות עוזבות את הגוף ונספגות לתוך הכוס. (מלח ומים מאופיינים ב'ספיחה' של דברים). דרכים נוספות- להדליק קטורת, והלעביר אותה סביב הגוף, להדליק נר (בעששית או כלי אחר) ולהעביר אותו סביבנו- הדגש הוא לנקות את הגוף והמחשבה.
 • השתרשות.
  המטרה של ההשתרשות היא חיבור לכוח של האדמה והשמיים.
  שבו ועצמו עיניים. דמיינו אור במרכז הגוף שלכם, יורד כלפי מטה ומצמיח שורשים. רדו איתו מטה, דרך הרצפה, דרך בטון, דרך האדמה. דמיינו איך אתם יורדים עם השורשים לתוך האדמה, עוברים דרך מים תת קרקעיים, דרך שכבות סלע, עד ללב האדמה- לשכבות החמות והלוהטות שלה. תרגישו את השורשים שלכם מתמלאים באנרגיה. תרגישו את החום והאור של הלב המותך של האדמה. ותתחילו לעלות איתם חזרה, דרך השכבות שעברתם דרכן, חזרה לגוף שלכם. תרגישו את הגוף ממלא באור ואנרגיה. שימו לב אם אתם מרגישים חום בכפות הידיים- זה סימן שאתם מעלים אנרגיה. תנו לאנרגיה לצאת מקודקוד הראש שלכם ולהמשיך לצמוח מעלה, כמו עץ. דמיינו את העץ נוגע בשמיים (ובשמש\ירח לפי הזמן ביום). דמיינו את האור של השמש או הירח מציף את ענפי העץ וממלא את הגוף שלכם, זורם לתוככם.
 • הטלת מעגל.
  המטרה של הטלת המעגל היא להמשיך ליצור 'מרחב טקסי'. כמו סיר שאנחנו סוגרים כדי שיבעבע, המעגל מחזק את העבודה שאנחנו עושים בתוכו (קצת כמו הד.)
  יש הרבה דרכים לעשות את זה, הנה אחת: דמיינו את העץ שהצמחנו בשלב הקודם. ראו את הענפים שלו מתפרשים מעליכם, את השורשים מתפרשים מתחתיכם, עד שאתם עטופים בכדור של אור ואנרגיה חיה ופועמת.
 • קריאה ליסודות
  המטרה היא לקרוא לארבעת היסודות שמייצגים את החלקים מהם מורכבת המציאות. קראו לכל יסוד בשמו, תוך כדי שאתם מדמיינים (או קוראים בקול) למה שהוא מייצג:

  • פנו לכיוון מזרח. קחו נשימה עמוקה. קראו ליסוד האוויר. יסוד זה מייצג מחשבה צלולה ובהירה, תקשורת, ואת השחר העולה. דמיינו מרחבים פתוחים, עננים שטים ברוח.
  • פנו לכיוון דרום. הרגישו את החום של גופכם, החום שפועם בידיכם. קראו ליסוד האש. יסוד זה מייצג רצון לפעולה, תשוקה, ואת שמש הצהריים. דמיינו את המדבר החם, מדורה בוערת.
  • פנו לכיוון מערב. הרגישו את הלב פועם בכם, מזרים דם בגופכם. קראו ליסוד המים. יסוד זה מייצג רגשות, חלומות, ואת זמן בין הערביים. דמיינו את הים ואת גליו, את המים התת קרקעיים, את הגשם והטל.
  • פנו לכיוון צפון. הרגישו את הקרקע מתחת לרגליכם. קראו ליסוד האדמה. יסוד זה מייצג את הגוף הפיזי, שפע גשמי, ואת חשיכת האדמה והלילה. דמיינו יערות על הרים איתנים, דמיינו שדות חיטה צומחים.
 • קריאה לאל ולאלה
  המטרה היא לקרוא לאלים איתם תעבדו בטקס. יש עוד הרבה מה להגיד לגבי האלים (מי הם, מה הם, איך יודעים עם מי לעבוד) אבל זה מעבר למסגרת המסמך הזה.
  בהקשר של המסמך הזה, אתאר קריאה לאלה, כמו למשל בטקס ירח מלא.
  הדליקו נר לאלה וקראו בשמה, או בתיאור כלשהו שמשמעותי עבורכם. דמיינו את הנוכחות שלה במציאות (למשל, אור הירח) ואת הנוכחות שלה לצידכם. הזמינו אותה להצטרף לטקס.
 • לב הטקס!
  נכנסנו לתוך מסגרת טקסית, קראנו לכוחות השונים, עכשיו הגיע הזמן לעבוד.
  רעיונות לגבי לב הטקס (מיועדים לטקסים אישיים בעיקר. בטקסים גדולים הדגש יהיה גם על מעורבות של קבוצה ואנרגיה של קבוצה):
 • אפשר פשוט לשהות במדיטציה עם האלה. לדמיין את עצמנו יושבים לצידה ומדברים איתה. קחו זמן להקשיב לתשובות- הרבה פעמים אנחנו ממהרים לדבר ולבקש דברים, בלי לתת לה זמן לענות.
 • הכנת קמע: נשמו עמוק והרגישו את האנרגיה של כל הכוחות שקראתם להם מתרכזת בתוך הידיים שלכם. כתבו על פתק את רצונכם, קפלו אותו, ודמיינו את האנרגיה עוברת דרך הידיים שלכם לתוך הקמע. קחו כמה נשימות כאלה עד שאתם מרגישים שהוא 'טעון'. אם יש לכם אבן קוורץ קטנה, אפשר לשים אותה יחד עם הקלף, קוורץ טוב בלקלוט רטט אנרגטי ולשמר אותו (כמו שמשתמשים בקוורצים במנגנונים של שעונים). אבל אפשר להשתמש בטכניקה הזאת גם בלי חומרים מיוחדים.
 • עבודת נרות: כתבו את הרצון שלכם, או מילה\סמל שמתארת את הרצון שלכם, על נר (אפשר נר שבת לבן שמגיע בנריות מתכת, ככה לא צריך לדאוג שהוא יטפטף). הדליקו את הנר מתוך כוונה למימוש הרצון שלכם, והביטו בלהבה תוך כדי שאתם מדמיינים את האנרגיה של הרצון שלכם עוברת לתוך הלהבה וממנה לעולם. (יש לתת לנר לדלוק עד הסוף. שימו אותו במקום בטוח.)
 • תודות.
  זה החלק שבו מודים לאלה ולאל על נוכחותם בטקס. מקובל לתת להם משהו- להדליק מקל קטורת, או נר, או להקדיש להם כוס יין או פרוסת לחם. זה לא מגיע מתפיסה שהם באמת אוכלים את זה פיזית, אלא מסמל את העובדה שאנחנו נותנים משהו משלנו בהודיה. (מנחות פיזיות מומלץ לשים באדמה, אם אפשר, או לסלק בצורה מכבדת.)
 • הודיה ליסודות- בדומה לקריאה ליסודות, אבל מתחילים מכיוון צפון (אדמה), למערב (מים), דרום (אש), ומזרח (אוויר).
 • פתיחת מעגל- מדמיינים את הענפים שפרשנו והשורשים שהצמחנו חוזרים חזרה לאדמה ולשמיים.
 • התקרקעות: שמים ידיים על האדמה ונותנים לעודפי אנרגיה לזרום לאדמה. מומלץ מאוד לשתות כוס מים ולאכול משהו כדי לחזור לגוף הפיזי, ול'כאן ועכשיו'.

השאירו תגובתכם

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s